wt.. lip 16th, 2024
Non native speaker

Zanim zanurzysz się w odkrywanie prawdy i mitów związanych z uczeniem się angielskiego z NS (Native Speaker) czy NNS (Non-Native Speaker) zajrzyj do poprzedniego artykułu, który rozprawiał o pierwszorzędnym wyborze jakiego należy dokonać chcąc podnieść swoje kompetencje językowe. Znajdziesz go tu: Nauczyciel, Korepetytor czy Trener Językowy: Kto Pomoże Ci Osiągnąć Sukces w Podniesieniu Kompetencji Językowych?

W dzisiejszych czasach, kiedy świat stał się wioską globalną, opanowanie języka angielskiego, czy jakiegokolwiek innego, to niemal jak klucz do magicznej krainy komunikacji międzynarodowej. W poszukiwaniu idealnych nauczycieli, korepetytorów czy trenerów językowych, często stajemy przed dylematem – czy wybrać Native Speakera czy Non-Native Speakera? Otóż, odpowiedź nie jest tak oczywista, jak się może wydawać.

Ale kim jest właściwie Native Speaker? Czym różni się od Non-Native Speakera? Rozprawmy się z tym raz na zawsze, aby to co napotykasz w Internecie nie przyćmiło Twojego wyboru:

Native Speaker

To osoba, która wychowała się w środowisku, w którym język angielski, jest używany jako główny lub ojczysty język komunikacji. Posiada ona naturalne umiejętności językowe, w tym 'idealny’, choć często też regionalny akcent oraz wrodzone zrozumienie niuansów leksykalno-gramatycznych i kulturowych związanych z językiem angielskim.

Czy zatem poligloci to Native Speakerzy wielu języków? Otóż nie, gdyż bycie Native Speakerem oznacza nie tylko znajomość samego języka ale zanurzenie kulturowe a jest to możliwe tylko wtedy, kiedy mieszka się na danym terenie od dziecka, lub jako niemowlę czy bardzo małe dziecko przenosisz się z rodziną do danego kraju. To tzw. język serca czyli ten pierwszy powiązany kulturowo, zakorzeniony głęboko, gdzie jesteś ciałem, sercem i umysłem. Tylko wtedy możesz mówić, że jesteś Native Speakerem. A prawda jest taka, że każdy z nas jest Native Speakerem języka w którym nauczył się mówić i w którym się wychował, tj. in the place of origin (w kraju pochodzenia).

Non-Native Speaker

To osoba, której językiem ojczystym nie jest angielski, ale która opanowała go na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację. Może to być osoba, która zdobyła wykształcenie kierunkowe lub spędziła długi okres czasu w anglojęzycznym, co pozwoliło jej osiągnąć zaawansowany poziom biegłości językowej i akcent zbliżony do native, nierzadko też regionalny. Tu plasują się poligloci, dla których kolejne języki to tylko inna wersja tej samej komunikacji, bo pamiętaj: mówić uczysz się tylko raz, w danym Tobie języku, reszta to tylko sposób komunikacji 'po innemu’ więc możesz tą umiejętność wytrenować.

A co z dziećmi, które wychowują się w rodzinie wielojęzycznej? Tu sytuacja wygląda podobnie jak u poliglotów – zawsze tylko jeden język, ten związany z kulturą miejsca zamieszkania, będzie miał większy wpływ i będzie językiem serca. Mitem zatem jest, że osoba przez lata zamieszkująca dany kraj czy region staje się z automatu NS. Pamiętaj, że np. wielu Polaków mieszkających za granicą często przebywa w środowisku bardziej polskim niż lokalnym a więc i styczność z danym językiem może być iście ograniczona.

Jeśli i Ty stoisz przed takim wyborem, to świetnie że tu jesteś. Jeśli chcesz mieć swojego przewodnika w dżungli języka angielskiego, lub innego, to wybierz mądrze. Dlaczego to kluczowa kwestia? Bo wśród „niewinnych” lian czyhają ukryci Native Speakerzy, którzy okazują się po bliższym przyjrzeniu… jakby nie tacy native.

Niestety rynek zalał się ofertami 'Native Speakerów’, którzy nie będąc takowymi za takich się podają. Nie daj się nabrać. Obcokrajowiec niebędący rodowitym Anglikiem, Amerykaninem, Australijczykiem czy Kanadyjczykiem nie jest NS z angielskiego więc oferta kogoś mieszkającego np. w Afryce czy Azji nie oznacza, że wybierasz zajęcia z NS tylko dlatego, że mówi świetnie po angielsku. Oni są tacy jak Ty, czyli NS swojego języka a np. NNS języka angielskiego, jeśli zdobyli wykształcenie kierunkowe lub inny rodzaj doświadczenia.

Nie wszystko złoto co się świeci

Wczesne nauczanie, jak to czasem bywa, może wyznaczyć kierunek na całe życie. Kiedyś powszechnie uważano, że Native Speaker jest jedynym prawdziwym przewodnikiem w świecie języka. Nie ulega wątpliwości, że to Native Speakerzy wydają się posiadać boski dar 'perfekcyjnego’ akcentu. Ale czy każdy Native Speaker automatycznie staje się idealnym nauczycielem, korepetytorem czy trenerem językowym? Akcent otwiera drzwi do kulturowego dziedzictwa, ale nie zapominajmy o mocy wyrazu i odpowiedniego przekazu. Jak James Baldwin mówił:

Language is power, in ways more literal than most people think.

To właśnie Non-Native Speakerzy, mimo często akcentu odbiegającego od Twojego wyobrażenia, potrafią nadawać zajęciom bardziej osobisty wymiar i niesamowitą empatię. Sami też przeszli kiedyś drogę, którą Ty teraz idziesz, mierzyli się z podobnymi lękami, frustracjami i przeszkodami.

Posiadają oni tę unikalną zdolność, by pomóc uczniom sięgnąć po nieznane, ale na ich własnym poziomie. To jak podróż po Amazonii z przewodnikiem, który wie, gdzie jest wąwóz z cudownymi kwiatami a gdzie będzie niebezpiecznie dla początkującego, bo sam tam był. Non-Native Speakerzy, mający doświadczenie przebywania na podobnej drodze, oferują bardziej autentyczną perspektywę, bardziej czują to gdzie jesteś i z czym się mierzysz.

Kiedy Non-Native Speaker przerasta samego siebie

Czasami Non-Native Speakerzy wykańczają Native Speakerów w zawziętości. Czy to nie ironiczne, że w świecie języka to „nie-narodowi” potrafią dać lekcję na temat złożonych gramatycznych konstrukcji? Jak powiedział Albert Einstein:

In the middle of every difficulty lies opportunity.

Non-Native Speakerzy, zmagając się z trudnościami, tworzą unikalne mosty, które prowadzą do zrozumienia, potrafią też dobrać odpowiednie metody aby były skuteczne dla Ciebie. Potrzebne jest też zrozumienie Twojej sytuacji aby pomóc Ci uporać się z demonami językowymi i osobistymi, a tu najlepiej sprawdzi się Non-Native Trener Językowy.

Rzecz w zrozumieniu, nie w ojczystym języku

Ludzie często zapominają, że celem nauki języka jest komunikacja, a nie popisywanie się akcentem.

Wielkość nauczyciela, korepetytora czy trenera językowego nie kryje się w tym, czy jest narodowym obywatelem języka, ale w tym, czy potrafi wybudzić go w innych.

Alicja Pierzynowska

Wszyscy potrzebujemy nauczyciela, korepetytora czy trenera językowego, który pozwoli nam zdjąć z siebie płaszcz niepewności i wreszcie otworzyć usta.

Pomijając kwestię doświadczenia i umiejętności, warto wspomnieć, że Non-Native Speaker może zaoferować coś więcej – zrozumienie wyzwań, przed którymi stoją uczniowie. Często posiadają oni „skarbnicę” trików i technik, które pomogą przełamać bariery językowe w sposób, który może być dla ucznia bardziej zrozumiały niż tradycyjne metody wyuczone przez Native Speakerów.

Bezcenny dar od Native Speakera

Nie bądźmy jednak ślepymi orędownikami Non-Native Speakerów. Gdy mówimy o trenowaniu konkretnego akcentu, otoczenie Native Speakerów to bez wątpienia wartość dodana. Niuanse akcentu, kolokacje, wyrażenia potoczne i to kiedy danej frazy najlepiej użyć – to wszystko rodowici użytkownicy języka opanowują naturalnie. Dla osób, które pragną zdobyć umiejętność 'perfekcyjnego’ akcentu, kontakt z Native Speakerem może być kluczowy. Jednak ważne aby wybrać go w odpowiednim momencie swojej przygody z językiem. Zbyt wczesny kontakt może zniechęcić a byt późny, ograniczy rozwój kierunkowy.

Jak zatem dokonać właściwego wyboru?

NNS (Non-Native Speaker) będzie najlepszym wyborem, kiedy:

 • dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem obcym, np. z angielskim
 • jesteś na początku swojej drogi i już umiesz dogadać się w prosty sposób na codzienne tematy
 • jesteś średniozaawansowany i chcesz wytrenować płynność oraz poprawność mówienia
 • potrzebujesz niekiedy wyjaśnień w języku ojczystym, bo czujesz się wtedy bezpieczniej
 • krępuje Cię rozmowa w 100 % w obcym języku, czujesz wtedy blokadę, lęk i frustrację
 • potrzebujesz klarownych wyjaśnień interesujących Cię struktur czy słownictwa

NS (Native Speaker) będzie tym czego potrzebujesz, kiedy:

 • jesteś na średniozaawansowanym poziomie, ale ambitnie chcesz rzucić się na głęboką wodę i konwersować tylko w obcym języku, np. angielskim bo to Cię motywuje
 • jesteś na dość zaawansowanym poziomie, lub chcesz na taki 'wskoczyć’ i dobrze idzie Ci z zadaniami ze słuchu
 • jesteś na dość zaawansowanym poziomie i chcesz rozwinąć swoje słownictwo o niuanse i ciekawe zwroty używane zazwyczaj regionalnie
 • Twój poziom pozwala na swobodną rozmowę z obcokrajowcem i Twoim celem jest utrzymać lub rozwinąć poziom konwersacyjny
 • Twój poziom jest na tyle dobry, że chcesz już skupić się na budowaniu pożądanego akcentu i wynieść swoją wymowę poza ramy standardów języka angielskiego przyjętego w Europie, który nazywany jest RP (Received Pronunciation) znany też jako BBC English.

Mam nadzieję, że ten artykuł rzucił światło i rozwiał Twoje wątpliwości co do wyboru odpowiedniego przewodnika językowego. To nie jest prosta decyzja, ale patrząc głębiej, zyskujesz spojrzenie na dwa światy edukacji, pełne pasji i możliwości. Pamiętaj, że akcent to nie jedyna moneta, którą można wydać w walce o naukę języka. To, co naprawdę ważne, to pasja, zaangażowanie, umiejętności pedagogiczne nauczyciela, korepetytora czy stosowanie coachingu i mentoringu przez trenera językowego. Ciekawą opcją jest też hybryda, czyli połączenie zajęć NS z NNS, jednak warto pamiętać, że ten sposób pracy też ma swoje miejsce i czas w Twojej drodze do sukcesu językowego. Ostatecznie, to oni stworzą dla ciebie atmosferę, w której język stanie się nie tylko treningiem, ale także przygodą. A jeśli dobierzesz mądrze, Twoja inwestycja zwróci się z nawiązką, bo umiejętności nikt Ci nie odbierze.

A jeśli wciąż odkrywasz tajemnice języka i poszukujesz swojego trenera lub potrzebujesz konsultacji aby dobrać właściwe metody pracy samodzielnej, zapraszamy na https://tengi.pl/oferta-angielskiego-online, gdzie znajdziesz trenerów angielskiego gotowych pomóc ci osiągnąć mistrzostwo w angielskim oraz wsparcie i mentoring.

Daj znać w komentarzu jakie masz doświadczenia i porady w tym temacie 🙂

Have a wonderful day!

Alicja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *