pon.. maj 20th, 2024
Angielski online

Mam nadzieję, że chcąc podjąć wyzwanie i uczyć się angielskiego, tzn. trenować komunikację po angielsku, masz już wstępny plan, wiesz kim jesteś i dlaczego chcesz mówić płynnie po angielsku. A jeśli tu jesteś po raz pierwszy, to zapewne szukasz pomocy i wsparcia w zaplanowaniu swojej drogi do osiągnięcia tego celu, a my możemy Ci je dać. Aby zacząć bez 'falstartu’, zacznij czytać naszego bloga od początku zanim będziesz kontynuować czytanie tego artykułu. Dlaczego to takie ważne? Są one poukładane tak, aby Twoja droga a zwłaszcza jej początek były zaplanowane a Twój wybór świadomy, bo tylko to uchroni Cię przed stratą czasu i pieniędzy. A przecież tego nie chcesz. Zachęcam Cię zatem do powrotu do poprzednich artykułów, np. do ostatniego, który mówi o tym kiedy należy wybrać rodzimego nauczyciela czy trenera angielskiego a kiedy Native Speakera. Ten artykuł przeczytasz tu: Native Speaker vs. Non-Native Speaker – Skarby i Pułapki w Wyborze Nauczyciela, Korepetytora czy Trenera Języka Angielskiego.

Jak zapewne już wiesz, nauka języka angielskiego, a raczej trening, w dorosłym życiu to wyzwanie, ale także ogromna szansa na rozwijanie swojej kariery i odkrywanie nowych horyzontów. Angielski to język, który otwiera przed dorosłymi uczącymi się go wiele możliwości, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. To język biznesu, nauki i kultury, który daje Ci też swobodę w podróżach czy kontaktach międzyludzkich. Jednak jeśli dopiero rozważasz podjęcie nauki angielskiego, tzn. treningu angielskiego lub chcesz wznowić swoją edukację językową, przed Tobą stoi trudny wybór – tradycyjne kursy w stacjonarnych szkołach językowych czy nowoczesne metody nauki online, takie jak nasza platforma tengi.pl? Sprawdźmy jakie wyzwania i korzyści niesie każdy z nich dla zapracowanych dorosłych.

Angielski – Klucz do Sukcesu w Dorosłym Życiu

Kiedy jesteś dorosły a szkoła przeszła już do lamusa, zaczynasz znowu zastanawiać się nad nauką angielskiego. Oczywiście na tym etapie mówimy już o treningu angielskiego a nie nauce w szkolnej ławce, za którą być może wcale nie tęsknisz. Ale żeby dokonać dobrego wyboru musisz uwzględnić wiele czynników, takich jak Twój styl życia, harmonogram pracy, czas wolny czy czas spędzany z rodziną. To podstawa, ale ważne są też kwestie związane z Twoimi celami, pasjami czy problemami z jakimi się borykasz.

Dorosłość nie jest przeszkodą w trenowaniu języka, to kolejna okazja do wzrostu i rozwoju osobistego.

Alicja Pierzynowska

Tradycyjne Kursy Angielskiego – Klasyczna Droga do Mistrzostwa

Tradycyjne kursy języka angielskiego w szkołach językowych mają długą historię, może są też częścią Twojej i pamiętasz te dodatkowe zajęcia, na których robiło się prawie to samo co w szkole. Ja tak wspominam swoje. Teraz wracasz jako dorosły, gotów na ponowne wyzwanie, bo chcesz sobie dać drugą szansę i wierzysz, że tym razem się uda. Dlaczego i czy w ogóle warto zastanowić się nad tą opcją? Cóż, przyzwyczajenie daje nam poczucie komfortu i jest jak ciepły fotel, w który możemy się zanurzyć kiedy szukamy azylu, czegoś przyjaznego i znanego. Takie są też zajęcia stacjonarne w tradycyjnej szkole językowej, bo przypominają nam to co już dobrze znamy, ale jak wszystko mają też swoje wady i zalety. Sprawdźmy je.

Główne zalety to:

 • Interakcja na Żywo: Jedną z kluczowych zalet tradycyjnych kursów angielskiego jest możliwość bezpośredniej interakcji z nauczycielem, korepetytorem czy trenerem i innymi uczniami. To świetna okazja do rozwijania swoich umiejętności konwersacyjnych i społecznych.
 • Struktura i Dyscyplina: Kursy językowe stacjonarne często posiadają jasno określoną strukturę, co ułatwia naukę i śledzenie postępów.
 • Motywacja Grupowa: Uczestniczenie na żywo w grupie osób o podobnych celach czy poziomie może stanowić dodatkową motywację i ułatwić mówienie po angielsku.
 • Dobra Atmosfera: Jeśli wybierzemy lokalną szkołę językową lub firmę szkoleniową, której wnętrza przypadły nam do gustu i czujemy się tam dobrze, to chętniej tam będziemy przychodzić regularnie. A jeśli do tego obsługa jest miła a atmosfera samych zajęć swobodna i przyjazna to zmotywuje nas to do kontynuowania zajęć nawet mimo napiętego grafiku.

Jednak tradycyjne kursy maję też pewne ograniczenia:

 • Brak Elastyczności Czasowej: Dla pracujących dorosłych, dostosowanie się do stałego planu może być wyzwaniem do czego dochodzi kwestia dojazdu oraz korki, które są zmorą zwłaszcza w większych miastach. W takiej formie zajęć, trudno jest odwołać czy przełożyć spotkanie, zwłaszcza jeśli są to zajęcia grupowe. Zazwyczaj utratę pojedynczych zajęć jesteśmy w stanie przeboleć, ale jeśli sytuacja powtarza się częściej, okazuje się, że nic z tego nie mamy tracąc jednocześnie zainwestowane pieniądze.
 • Wyższe Koszty: Tradycyjne kursy mogą być kosztowne ze względu na opłaty za zajęcia, podręczniki i kserokopie, wynajem sali i sprzętu, catering, dojazd lektora czy trenera angielskiego oraz opłacenie pracowników szkoły.
 • Ograniczony Wybór: Korzystając z usług lokalnych szkół językowych czy firm szkoleniowych z automatu zawężasz możliwości wyboru, bo musisz wziąć pod uwagę drogę i czas dojazdu, co znacznie wydłuża czas jaki angażujesz w uczenie się języka, a dokładniej np. trening angielskiego. Może też się zdarzyć, że żadna z nich nie spełni Twoich oczekiwań i wtedy pozostaje wybrać tzw. 'mniejsze zło’.

Nauka Angielskiego Online – Nowoczesność w Twoim Zasięgu

W dzisiejszym świecie nauka angielskiego online, która tak naprawdę jest treningiem angielskiego, stała się coraz bardziej popularna, a pandemia pokazała nam jak łatwo dostępne mogą być treści edukacyjne kiedy korzystamy z nich przez Internet, bez wychodzenia z domu. W tym czasie powstała cała masa nowych szkół językowych, firm szkoleniowych czy freelancerów oferujących swoje usługi jako korepetytorzy, nauczyciele czy trenerzy angielskiego. Powstało też wiele platform edukacyjnych ułatwiających nam samodzielną naukę i rozwój, i które oferują wiele możliwości:

Top zalety to:

 • Elastyczność Czasowa: To jedna z największych zalet nauki czy treningu online. Możesz dostosować to do swojego harmonogramu pracy, stylu życia i chęci. To Ty w większości przypadków decydujesz kiedy trenujesz angielski online. Łatwo też takie zajęcia przełożyć na inny termin czy przesunąć o kilka minut.
 • Nieoceniony Komfort: 'Pada gęsty kapuśniaczek, szare niebo ciągle płacze, siąpi nudno, mży… kapu, kap…’? A niieeee! To przecież nie o Tobie, to tylko fragment wiersza 'Słota’ I. Suchorzewskiej 😂 Ufff, na szczęście Ciebie to nie dotyczy bo siedzisz w domu być może w kapciuszkach, może jesteś w trakcie ’pajama party’ kiedy trenujesz angielski i popijasz ciepłą kawusię 😁 tak dokładnie! Możesz wybrać komfort nauki angielskiego, tj. treningu angielskiego w wersji online i robić to tak jak lubisz, na siedząco, pół leżąco czy z nogami na ścianie.
 • Wolność Tomku w każdym domku: Korzystając z usług online, tj. kursów językowych, treningów angielskiego czy dowolnych szkoleń możesz być gdzie tylko chcesz bo nikt Cię nie trzyma jak ptaszka na uwięzi. Możesz leżeć na polskiej plaży, wyjechać do Palermo czy gdziekolwiek serce Cię poniesie, i łączyć się ze swoim ulubionym trenerem, nauczycielem czy korepetytorem skąd tylko chcesz, byle by był tam Internet z dobrym zasięgiem.
 • Spersonalizowane Kursy: Ze względu na łatwość dostępu do kursów online, możesz wybrać te odpowiadające Twojemu poziomowi zaawansowania i celom oraz takie szyte na miarę Twoich potrzeb. Możesz też łatwo łączyć naukę czy trening angielskiego z wielu spersonalizowanych źródeł a sam Internet podpowiada Ci co może Cię zainteresować.
 • Bogate Zasoby Online jak studnia bez dna: Internet oferuje ogrom źródeł nauki, takie jak aplikacje mobilne, interaktywne lekcje i materiały wideo czy spotkania 'na żywo’ z innymi osobami. W czasie pandemii wiele szkół przeniosło się do świata online lub powstały nowe bo nagle wszyscy potrzebowali czegoś co mogli dostać tylko wirtualnie. Dzięki temu możliwości edukacyjne mocno się rozwinęły i dają Ci nieskończone zasoby do wykorzystania nawet za darmo.
 • Mój wybór, moja sprawa!: Internet dał Ci też nieograniczony wybór spośród szkół językowych czy ofert indywidualnych dzięki czemu możesz skorzystać z tego co Ci odpowiada najbardziej, wybrać ofertę na postawie przekonujących opinii lub ewentualnie zmienić swój wybór, jeśli zajdzie taka potrzeba. To Ty decydujesz z kim będziesz trenować angielski aby osiągnąć swój cel a lokalizacja nie będzie już dla Ciebie przeszkodą ani ograniczeniem.

Niestety i taki sposób nauki angielskiego, tj. treningu ma swoje wady, niewiele, ale jednak. Oto 3 najważniejsze:

 • Brak Bezpośredniej Interakcji na Żywo: Jedną z głównych wad nauki angielskiego online jest ograniczenie bezpośredniej interakcji na żywo z nauczycielem czy trenerem i innymi uczestnikami. Dla tych, którzy cenią sobie dzielenie tej samej przestrzeni z innymi ludźmi będzie to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli lubisz akcję i ruszanie się. Jeśli musisz czuć energię i vibe w powietrzu to siedzenie samemu w domu łącząc się online będzie z początku trudne, ale pamiętaj, wszystko jest do zrobienia!
 • Konieczność Samodyscypliny i Motywacji: Nauka online, czy trening angielskiego wymaga od uczących się dorosłych większej samodyscypliny i motywacji niż tradycyjne kursy. Bez stałego rozkładu zajęć i obecności nauczyciela czy trenera, uczestnicy muszą samodzielnie zarządzać sobą w czasie i utrzymywać własną motywację do nauki czy treningu, a jeśli to szwankuje to może doprowadzić do utraty poczucia odpowiedzialności za regularną naukę. To staje się wyzwaniem, zwłaszcza dla osób zapracowanych lub 'Wiecznych Poszukiwaczy’ czy 'Ognistych Sprinterów’, którzy bez nadzoru i ściśle wytyczonej ścieżki nie ograną tego chaosu. A jeśli jeszcze nie wiesz kim jesteś wróć do mojego artykułu: Jak zacząć trenować angielski? Cz. I – Pytania, zagwozdki i 3 mechanizmy działania.
 • Ryzyko Odizolowania i Brak Aspektu Społecznego: Kolejną wadą nauki online czy treningu angielskiego jest ryzyko odizolowania od społeczeństwa, czego nie ma w tradycyjnych kursach. Osoby ekstrawertyczne mogą czuć tu największą przeszkodę i dłużej się dostosowywać do trybu nauki online czy treningu angielskiego przez Internet bez fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Ryzyko izolacji jest w tym przypadku spore, jednak wszystko zależy od tego jaką ostatecznie szkołę wybierzesz i jaka energia będzie Ci towarzyszyć podczas spotkań.

Angielski dla Dorosłych – To która wersja będzie najlepsza?

Jak mówią psychologowie: ’it depends..’, to zależy od tego czego potrzebujesz i ile czasu możesz zainwestować w swoją edukację językową i rozwój. Nie decyduj pochopnie bo narazisz się na rozczarowanie, stratę czasu i pieniędzy. Jak zatem dokonać właściwego wyboru?

Najpierw przeczytaj wszystkie artykuły na naszym blogu, począwszy od pierwszego, które przeprowadzą Cię przez zmianę nastawienia, uświadomią Ci co jest istotne, pomogą zweryfikować kim jesteś i czego Ci potrzeba. Zrób notatki i przeanalizuj swoją sytuację. Potem wróć do tego artykułu i wykonaj poniższe kroki:

 • zrób test na naszej stronie, aby określić swój poziom biernej znajomości języka angielskiego i dowiedzieć się wstępnie jaki sposób treningu angielskiego może sprawdzić się u Ciebie. Test angielskiego znajdziesz tu: tengi.pl/test-poziomu-angielskiego
 • określ swój cel i datę jego realizacji, a jeśli nie masz daty to napisz dlaczego
 • policz ile masz czasu wolnego każdego dnia, i ile z tego chcesz przeznaczyć na trening angielskiego
 • określ czy wolisz przysiąść na godzinę czy pół i trenować angielski raz dziennie, czy może lepiej ogarniesz kilku czy kilkunasto-minutowe treningi przerywane
 • określ czy jesteś gotów pracować całkowicie samodzielnie, czy może potrzebujesz mentora, który od czasu do czasu nakieruje Cię i sprawdzi postępy a może konieczny jest trening 1-1 czy grupowy ze stałym kontaktem z nauczycielem czy trenerem angielskiego.
 • wybierz odpowiednią formę zajęć, tj. kurs tradycyjny lub zajęcia online
 • wybierz odpowiednio nauczyciela, korepetytora lub trenera angielskiego, który najskuteczniej pomoże Ci osiągnąć założony cel
 • A CO NAJWAŻNIEJSZE! NIE KIERUJ SIĘ CENĄ, BO TO ŻE COŚ JEST TANIE NIE ZNACZY, ŻE DOBRE DLA CIEBIE – LEPIEJ WYBRAĆ DROŻSZĄ, ALE PRZEDE WSZYSTKIM SKUTECZNIEJSZĄ OPCJĘ, BO W EFEKCIE BĘDZIE TANIEJ 🤑
 • zacznij swój trening angielskiego, kontynuuj i nie przerywaj!

Niezależnie od wybranej metody nauki, najważniejsze jest, abyś pozostał zmotywowany i konsekwentny w nauce angielskiego. To język, który może otworzyć przed tobą wiele drzwi, niezależnie od twojego wieku czy sytuacji życiowej. Wybierz swoją ścieżkę i rozpocznij niesamowitą podróż do opanowania języka angielskiego, który odmieni twoje dorosłe życie i rozwinie twoje perspektywy zawodowe.

A jeśli nadal nie wiesz, czy dobrze ogarniasz swój plan i boisz się zacząć aby nie wtopić, to zachęcam Cię do skorzystania z mojej konsultacji-mentoringu, dzięki któremu opracuję dla Ciebie plan pracy, opiszę co robić i jak oraz zaproponuję odpowiednie dla Ciebie sposoby samodzielnej nauki angielskiego wraz z aplikacjami, które warto wykorzystać w Twoim przypadku. Konsultację możesz umówić tu: tengi.pl/oferta-angielskiego-online. A więc do dzieła!

Jeśli masz pytania odnośnie tego artykułu, swojej ścieżki rozwoju i treningów angielskiego to napisz komentarz pod tym artykułem a chętnie na niego odpowiem.

Have a wonderful day!

Alicja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *