czw.. cze 13th, 2024
9 sposobów na trening angielskiego w domu

Jesteś tu pierwszy raz? Szukasz odpowiedzi na pytania: 'Jak uczyć się angielskiego?’ A raczej: 'Jak skutecznie trenować angielski?’, 'Jak się do tego zabrać aby nie marnować czasu ani pieniędzy i widzieć efekty?’ Te i wiele innych pytań codziennie ląduje w skrzynce mailowej czy na czatach i w Social Mediach. Stale padają te same pytania. Odpowiadanie na nie czasem już męczy i zastanawiam się jak uleczyć tę lokalną, krajową i globalną chorobę zakaźną zwaną 'mam blokadę językową’, czy jej mutację o intrygującej nazwie 'nie mam czasu!’. Czy mam na to lekarstwo? Na szczęście tak! Ale zanim przeczytasz dalej, wróć do poprzednich moich artykułów na tym blogu, a najlepiej do pierwszego ’Czy warto uczyć się angielskiego? NIE!’, które przeprowadzą Cię od początku aż do tego punktu, aby wszystko ułożyć odpowiednio w głowie i pozbyć się chaosu, który chce Ci wmówić, że coś z Tobą nie tak.

Wszyscy jesteśmy zapracowani, mamy mnóstwo obowiązków i codziennych problemów, które spędzają sen z powiek. Everybody is swamped with some stuff. Każdy jest zawalony jakimiś sprawami. To normalne, bo tak teraz wygląda życie większości z nas. Pędzimy gdzieś, czasem nie wiedząc w jakim celu, ale biegniemy, bo tak trzeba. Kiedy stajemy się mniej lub bardziej dorośli, to nagle uświadamiamy sobie, że zdana matura na 5 z angielskiego nic nie dała. Teraz chcąc podjąć pracę czy dostać awans, okazuje się, że słabo nam idzie z komunikacją po angielsku. Jak tu ogarnąć ten angielski, kiedy kariera, rodzina, dzieci itp. wypełniają cały dostępny czas?

Nauka angielskiego, ta w wersji szkolnej może przerażać, bo nikt, ale to nikt nie chce tam wracać. Ukończenie szkoły to dla wielu jak wyjście z więzienia. Cóż taki mamy system i niewiele można tu zdziałać, a wierz mi, próbowałam. Jednak, nauka angielskiego, a raczej trening angielskiego nie musi być wcale trudny ani nudny. Wręcz przeciwnie, może stać się ekscytującą i pełną przygód wyprawą na szczyt. Jest wiele sposobów na to, aby angielski na stałe zagościł w Twoim domu i Twoim umyśle, i dziś mam dla Ciebie 9 skutecznych i kreatywnych sposobów na wprowadzenie angielskiego do Twojej codzienności.

1. Zbieraj Słówka z Codziennego Życia

Nie trzeba tego tłumaczyć, że codzienność i życie tu i teraz jest najważniejsze. To dobry sposób na ogarnięcie podstaw w języku angielskim, bo jeśli potrafisz swobodnie opisywać swoje codzienne życie to ok 60% języka masz już opanowane. Czy to nie cudowne i przerażająco proste? A zatem, wykorzystuj każdy swój dzień i twórz listy słówek związanych z rzeczami, których używasz na co dzień (np. przedmioty w kuchni, ubrania, toaleta, praca) oraz opisuj czynności jakie wykonujesz i jak często to robisz. Następnie trenuj użycie ich w kontekście, tzn. w zdaniach. Ćwicz ich poprawną wymowę i zastosowanie w różnych kombinacjach.

2. Prowadź Dziennik w Języku Angielskim

Prowadź dziennik w języku angielskim, opisując swoje myśli, emocje i wydarzenia dnia. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności pisemnego wyrażania się oraz segregowania myśli, skupiania się na rzeczach najważniejszych i to w języku angielskim. To jedna z najszybszych dróg do płynności, bo jeśli wieczorną porą skupisz swoje myśli na robieniu podsumowań i analizy po angielsku, bardzo szybko zautomatyzujesz ten proces, co ułatwi Ci komunikację w języku angielskim następnego dnia. Zasypiaj myśląc po angielsku!

3. Trenuj angielski przez Kuchnię

Gotuj potrawy z przepisów w języku angielskim. To świetny sposób na połączenie nauki z pasją do gotowania. Nie tylko możesz rozwinąć swoje słownictwo w zakresie kulinarnym ale też codziennych czynności, które wykonujesz w kuchni. Możesz wybrane słownictwo trenować mówiąc co właśnie robisz, czy to lubisz bądź jak często się za to zabierasz. Krok po kroku, wybieraj słówka czy wyrażenia, które są interesujące lub potrzebne, zrób fiszki i naklej je w kuchni tak, aby rzucały się w oczy. Korzystaj z nich za każdym razem kiedy tam jesteś.

4. Szlifuj Angielski w Samochodzie

Jeśli spędzasz dużo czasu w samochodzie, wykorzystaj go na słuchanie audiobooków, podcastów lub nagrań naszych kursów językowych. A kiedy słuchasz powtarzaj sobie to co usłyszysz. Nie skupiaj się na tym czy i ile rozumiesz, skup się na drodze, ale jeśli Twój mózg wyłapie coś ciekawego, powtarzaj to za mówcą i spróbuj naśladować jego wymowę. To się fachowo nazywa ’shadowing’, bo jak cień powtarzasz za kimś jego słowa. To dobry sposób, aby bezstresowo osłuchać się z językiem a przy okazji trenować poprawną wymowę.

5. Czytaj aktywnie

Czytanie tekstu tylko oczami to jak bycie biernym. Nie wykorzystujesz wtedy swoich możliwości, a to błąd. Jeśli decydujesz się na jakąś literaturę, wybieraj tą która Cię interesuje, i która opisuje wciągające dla Ciebie historie. Najpierw spróbuj od czegoś łatwiejszego i na Twoim poziomie. Czytaj aktywnie. Czyli jak? Miej przy sobie zawsze notatnik z długopisem i zbieraj z tekstu słówka czy wyrażenia których nie znasz a chcesz zrozumieć i używać. Wypisz je i użyj w kontekście, najlepiej powiedz coś o sobie. Kiedy uznasz, że dana książka czy artykuł są dla Ciebie za łatwe, idź dalej i sięgnij po coś z wyższego poziomu. Niech to będzie dla Ciebie wyzwaniem, ale pamiętaj aby nie przesadzić bo szybko się zniechęcisz. Dzięki temu masz szansę poszerzyć swoje słownictwo i rozumienie tekstu.

6. Twórz Plany na Przyszłość po Angielsku

Planuj swoje cele i marzenia, bo to jest jednym z najlepszych motywatorów osobistych, które pomogą trzymać się wyznaczonej ścieżki nawet kiedy będzie ciężko. Stwórz mapę marzeń i opisz ją po angielsku, najlepiej w formie zdjęć, rysunków i podpisów. To nie tylko ćwiczenie w tworzeniu planów, ale też motywacja do osiągania sukcesów i praca nad koncentracją. Bo jak głośno wołają słowa Walta Disneya: ’If you can dream it, you can do it!’ – Jeśli potrafisz o tym marzyć to możesz to zrobić! Ja natomiast często powtarzam 'Jeśli ośmielasz się czegoś pragnąć, jesteś w stanie to osiągnąć!’:

’If you dare to wish for something, you are able to gain it!’

Alicja Pierzynowska

7. Wybieraj Dziwaczne Cytaty i Trenuj Angielski

Komunikacja w języku angielskim pełna jest utartych zwrotów i powiedzonek, które używane są na co dzień. A jeśli i Ty chcesz brzmieć naturalnie mówiąc po angielsku i lubisz cytaty to wybieraj te dziwaczne, zabawne, inspirujące i motywujące. Wiesz, to te zaskakujące i błyskotliwe myśli, które sprawiają, że zaczynasz się zastanawiać nad życiem. Tak jak np. to przewrotne pytanie: ’Why do we park on driveways and drive on parkways?’ Jest nie tylko zabawne, ale też pomaga w rozwijaniu myślenia w języku docelowym i rozbudzaniu kreatywności 🙂

8. Ćwicz Angielski z Grą Planszową

Kto powiedział, że nauka angielskiego, a dokładniej trening angielskiego musi być nudny? Wybierz gry planszowe dostępne w języku angielskim. W dobie Internetu z pewnością znajdziesz ciekawe gry i zabawy dla dorosłych, które rozwijają język angielski w codziennych obszarach życia oraz pozwalają poznać wiele smacznych kąsków językowych 😉 To świetny sposób na integrację i budowanie relacji dla dwojga lub grupy, a przy okazji nauczysz się nowego słownictwa i kulturowych niuansów. I pamiętaj, w grach planszowych nie ma przegranych – są tylko gracze, którzy trenują angielski i świetnie się bawią!

9. Twórz Mini-Opowiadania

Wierzę, że znasz przynajmniej jeden ’sitcom’, tj. mini-serial komediowy oparty na humorze sytuacyjnym. Oglądało się je dla rozrywki za dzieciaka, w szkole średniej a wiele z nich można oglądać do tej pory, bo co chwilę powstaje nowy. To świadczy o tym, że lubimy śmiać się oglądając czyjeś życie. Wykorzystaj to i stań się reżyserem takiego mini serialu o własnym życiu. Codziennie twórz krótkie opowiadania po angielsku, nawet jeśli jest to tylko kilka zdań. Te małe narracje z Twojego życia codziennego mogą okazać się niezwykle zabawne a Ty przekonasz się, że przytrafiają Ci się ciekawe, nudne czy przerażające sytuacje. Wszystko co wywołuje konkretne uczucia jest warte opisania, bo nie tylko trenujesz angielski ale i pomagasz swojej głowie uporządkować to co zbiera się tam każdego dnia. O tym warto mówić, nawet tylko do samego siebie. Może z czasem nabierzesz odwagi i zaczniesz dzielić się tym z przyjaciółmi i rodziną, a z czasem stworzysz własny angielski serial!

’Don’t worry, be happy and do it finally!’

Alicja Pierzynowska

O sposobach na skuteczną naukę angielskiego, a dokładniej skuteczny trening angielskiego można mówić godzinami, bo jest ich cała masa. Dziś postanowiłam pokazać Ci 9 kreatywnych metod na to aby angielski na stałe zagościł w Twoim domu, a zwłaszcza w Twoim umyśle. Pamiętaj, że cokolwiek z tych podpowiedzi wdrożysz tu i teraz będziesz na pozycji wygranej, a więc ’be a winner, not a looser!’. Najpierw wybierz te, które najbardziej pasują do Twojego harmonogramu dnia i wypracuj nawyk ich stosowania o konkretnych porach.

Na początku może się to wydawać trudne jak pierwsze pompki na siłowni, które robisz po dłuższej przerwie. Jednak kiedy kontynuujesz i bez wahania robisz je regularnie to zanim się obejrzysz, zaczniesz mówić po angielsku na automacie. Wybieraj najpierw to co dla Ciebie najprzyjemniejsze a dorzucenie kolejnych ćwiczeń będzie dużo łatwiejsze i skuteczniejsze.

Pamiętaj, wymówki są dla słabeuszy a to przecież nie Ty więc jak dopadnie Cię zniechęcenie lub brak motywacji, a z pewnością tak będzie, to przypomnij sobie słynne słowa ’No pain, no gain!’. Jeśli to nadal za mało to zapraszam po solidną dawkę motywacji i profesjonalnego wsparcia podczas konsultacji, mentoringu czy autorskich treningów angielskiego na tengi.pl.

Życzę Ci udanego treningu i zdrowych nawyków językowych!

A jeśli masz już swoje skuteczne sposoby na naukę angielskiego, tzn. trening angielskiego w dorosłym życiu to podziel się nimi w komentarzu. Chętnie je z Tobą omówię 🙂

Have a wonderful day!

Alicja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *