pon.. maj 20th, 2024
Nauczyciel, korepetytor czy trener

W dzisiejszym świecie edukacji językowej, wybór odpowiedniego przewodnika w podróży do opanowania angielskiego może przypominać labirynt. Wirtualny świat pełen jest ofert nauczycieli, korepetytorów i trenerów językowych, co może skomplikować wybór tego, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom. Dzięki wyjaśnieniu subtelnych różnic między tymi rolami, przybliżę Ci, dlaczego to, kogo wybierzesz, będzie miało ogromne znaczenie dla efektywności Twojego treningu angielskiego.

Na tengi.pl, rozumiemy, że wszyscy uczestnicy są wyjątkowi, dlatego też kluczowym aspektem naszej autorskiej metody są wykwalifikowani trenerzy językowi. Aby zrozumieć, dlaczego to tak istotne i stawiamy właśnie na tych ostatnich z listy, przyjrzyjmy się bliżej różnicom między nauczycielem, korepetytorem a trenerem językowym.

Nauczyciel – Budowniczy Wiedzy

Nauczyciel to postać klasyczna w świecie edukacji. To wykształcony profesjonalista, który posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie pedagogiczne. Nauczyciel jest zazwyczaj związany z instytucją edukacyjną, taką jak np. szkoła publiczna czy prywatna, i pracuje według konkretnego programu nauczania, tzw. Curriculum. Zastosowanie skonkretyzowanych, sztywnych i często z góry narzuconych metod i technik dydaktycznych jest tu często normą. Nauczyciel to przewodnik, który kształtuje strukturalne i systematyczne podejście do trenowania języka, i traktuje to jako naukę.

Jego celem nadrzędnym jest przygotowanie uczniów do egzaminów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Jeśli Twoim celem jest zdobycie głębokiej wiedzy z zakresu teorii językowej i zrozumienie gramatyki czy literatury, zdobycie certyfikatu czy zdanie egzaminu, nauczyciel będzie świetnym wyborem. To właśnie nauczyciel angielskiego zazwyczaj prowadzi zajęcia w formie kursów i lekcji w trybie semestralnym w szkołach i instytucjach edukacyjnych a jego zadaniem jest pomóc Ci zdać egzaminy czy certyfikaty na pożądanym poziomie. I tyle.

Korepetytor – Osobisty Przewodnik

Korepetytor to indywidualista. Często to student lub osoba ze wstępną wiedzą specjalistyczną, która oferuje jednorazowe lub krótkotrwałe wsparcie głownie dla dzieci i młodzieży. Zazwyczaj nie są oni związani z żadną szkołą czy instytucją edukacyjną. Są raczej freelancerami, choć czasami współpracują z firmami oferującymi szeroką gamę korepetycji z angielskiego lub innych przedmiotów. Często nie posiadają wykształcenia kierunkowego ani pedagogicznego, jednak w pewnym zakresie znają się na tym co oferują. Korepetytor to też osoba, która może być w drodze do zdobycia pełnego wykształcenia filologicznego ale bez doświadczenia w zawodzie, które próbuje zdobyć właśnie udzielając korepetycji. Takie usługi są też dzięki temu tańsze, a w zasadzie powinny być najtańszą opcją na rynku.

Korepetytorzy skupiają się na konkretnej pomocy w trudnych zagadnieniach i zazwyczaj pracują z materiałami dostarczonymi przez ucznia. Jeśli masz jakieś trudności z pewnymi aspektami języka angielskiego i potrzebujesz indywidualnego wsparcia, korepetytor może dostarczyć Ci zwięzłej pomocy. Korepetytorzy mogą być pomocni w rozwianiu wątpliwości lub udzielaniu dodatkowych wyjaśnień dotyczących zastosowań konkretnych struktur gramatycznych czy niuansów użycia danego słownictwa.

To też osoba, która pomaga Ci w przygotowaniach do konkretnych egzaminów, jednak robi to w wąskim zakresie tematycznym i ograniczeniu czasowym. Jest to doskonały wybór dla tych, którzy potrzebują punktowej i szybkiej pomocy. Korepetytorzy są jak wyposażenie wspinacza – pomagają Ci pokonać trudności, byś mógł dalej zdobywać szczyty językowego mistrzostwa – jednak odbywa się to w bardzo wąskim aspekcie.

Trener Językowy – Droga do Pełnego Sukcesu

Trener językowy to nowoczesna postać w świecie 'nauczania’ języków. To doświadczony profesjonalista, który łączy umiejętności przekazywania wiedzy językowej z technikami takimi jak coaching i mentoring. Trener językowy pracuje z osobami dorosłymi, kładąc nacisk na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych w życiu prywatnym i zawodowym, pracuje nad wzmocnieniem pewności siebie oraz motywacją uczestnika treningu. To też moment, kiedy uczestnik treningu otrzymuje wsparcie chcąc zmienić pracę, czy ulepszyć konkretne aspekty swojego życia. To właśnie trener językowy ma odpowiednie narzędzia aby usunąć blokady np. w mówieniu po angielsku, które najczęściej dotykają właśnie osoby dorosłe.

Zawsze zdaje się być niemożliwym, aż to zostanie zrobione.

Nelson Mandela

To właśnie tutaj mieści się sedno naszej autorskiej metody na tengi.pl. Trener językowy nie tylko przekazuje wiedzę w sposób odmienny od tego co znajdziesz w szkole, ale także pomaga Ci zbudować pewność siebie, umiejętności komunikacyjne i poznać skuteczne strategie trenowania dowolnego języka. To szczególnie ważne w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, gdzie komunikacja jest kluczem do sukcesu. Trener językowy to opoka dla tych, którzy chcą nie tylko wytrenować swoją komunikację w obcym języku, ale także stać się pewnymi i efektywnymi komunikatorami globalnej społeczności.

Wybieraj mądrze!

Pamiętaj, że każda z tych ról ma swoje wyjątkowe zalety, jednak nie zawsze są one dobre dla każdego. Właściwy wybór zależy od wielu czynników, np.:

  • wieku osoby, która chce podjąć dodatkową edukację językową, tj. małe dziecko, np. w wieku przedszkolnym, uczeń uczący się w szkole podstawowej, średniej, czy student,
  • celów takiego wsparcia, tj. egzamin maturalny, certyfikat zewnętrzny, wsparcie w wąskim zakresie gramatycznym, zdobycie nowej pracy czy awansu, podniesienie pewności siebie, wyjazd zagraniczny, wakacje, itd.,
  • preferencji i stylu 'nauki języka’, tj. czy dana osoba fascynuje się drążeniem teorii i z tej strony chce poznać język, czy może chce poznać jak najwięcej ciekawych zwrotów po angielsku lub potrzebuje swobodnej komunikacji bez blokad,
  • ilości czasu jaką może przeznaczyć na edukację językową, czy jest limit czasowy, tzw. deadline, czy ma to być edukacja ciągła czy tylko jednorazowe wsparcie lub sporadyczne w razie potrzeby,
  • kwoty jaką uczestnik jest gotowy zainwestować w zajęcia np. z języka angielskiego
  • oczekiwań uczestnika, gdyż każdy wybór poniesie za sobą konsekwencje i w efekcie 'będzie Pan zadowolony’, albo powie sobie w duszy 'co ja robię tu?’

I tak krótko podsumowując, nauczyciel zapewni Ci strukturalne nauczanie na bazie teorii, korepetytor pomoże w konkretnych zagadnieniach, a trener językowy przyniesie wsparcie w osiągnięciu pełnego sukcesu językowego w obszarze komunikacji jak i rozwoju osobistego czy zawodowego. Czy już wiesz kto jest dla Ciebie odpowiedni?

Dlaczego warto wybrać Trenerów Językowych na Tengi.pl?

Stawiamy na trenerów językowych, ponieważ wierzymy, że efektywny trening językowy to nie przyswajanie słownictwa i struktur gramatycznych. To rozwinięcie umiejętności komunikacyjnych, pewności siebie i strategii samodzielnego myślenia po angielsku i trenowania języka kiedy trenera nie ma w pobliżu. Nasze autorskie treningi opierają się na takim właśnie holistycznym podejściu, gdzie trener wspiera w trudnych momentach i wykorzystuje potencjał uczestnika do osiągnięcia jego pełnego sukcesu w podnoszeniu kompetencji z języka angielskiego. Słowa Johna Barrow powinny od dziś zakotwiczyć się w Twojej głowie, bo:

Dopóki nie spróbujesz, nigdy nie będziesz wiedział, co jest możliwe.

Jeśli Twoim celem jest nie tylko poznanie języka angielskiego, ale także osiągnięcie pewności siebie w komunikacji, to trener językowy będzie dla Ciebie idealnym przewodnikiem. Pamiętaj, że to, kto Cię prowadzi w tej podróży, ma ogromne znaczenie dla osiągnięcia Twoich celów. Sprawdź nasze treningi na: https://tengi.pl/oferta, bo jak mówi Warren G. Bennis to:

Trenerzy mają zdolność wprowadzenia ludzi w stan, w którym sami siebie przekraczają.

Więc śmiało podążaj za tym, kto poprowadzi Cię wzdłuż tej fascynującej drogi opanowania języka angielskiego do satysfakcjonującego Cię momentu czy poziomu.

Czekamy na Twoje komentarze, pytania i doświadczenia związane z trenowaniem języka angielskiego. Razem tworzymy społeczność wzajemnego wsparcia i rozwoju. Do zobaczenia na tengi.pl, gdzie trening językowy nabiera nowego znaczenia!

Have a wonderful day, every day!

Alicja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *